הכל על ציוד ריגול

מחבר:

 

 

 

ג'יימס בונד 007, כולנו מכירים אותו, וכולנו אוהבים אותו. יש משהו בריגול שגורם לנו להתרגש, לרצות להיות חלק מהסיפור. המסתורין, הסיכון, והתהילה שבסופו של דבר, כל אלה מושכים אותנו לעיסוק המעניין והמסקרן הזה. אז את ג'יימס בונד יש מי שיצייד בכל השכלולים שאפשר רק לחלום עליהם. מכונית שמסוגלת להגיע למהירויות אדירות מבלי להתהפך אף פעם, מכונית שיודעת לשוט בים, ושאפשר להפעיל אותה מרחוק באמצעות טלפון נייד, מכונית שיודעת לדבר עם הנהג, ולירות טילים מונחים מקדימה ומאחורה, וכמובן עוד כל מיני טריקים שאפשר להחביא בכיסים או מתחת לשרוולים. אבל בעולם האמיתי, כשאנחנו מדברים על ציוד ריגול אנחנו מדברים על ציוד מתוחכם מאוד שמיועד לעשות דברים אחרים לחלוטין.

ציוד האזנה וצפיה מרחוק

עיקר המטרה של פעילויות ריגול היא לעקוב אחרי האויב או היריב, לאסוף מודיעין עד כמה שניתן, ולמעשה לדעת בדיוק מה מתכנן היריב, על מנת שנוכל להתכונן לפעולותיו ואף להפתיע אותו במכה מקדימה. כשאנו מדברים על ציוד ריגול אנחנו מדברים על מצלמות, מיקרופונים, חיישנים, רשמקולים וכדומה. כך למשל, ישראל מפעילה ציוד ריגול היושב בתחומה במרחבי רמת הגולן והגליל ומיועד להקליט תעבורת נתונים וקול במכשירי טלפון קווי וטלפון סלולרי בלבנון ובסוריה. בנוסף, מציבה ישראל מצלמות אבטחה המשמשות גם לצרכי בטחון, וגם לצרכי ריגול. מצלמות אלה מסוגלות לעשות זום למרחקים ארוכים, ולסרוק פעילויות של האויב מן העבר השני של הגבול בכל עת ובכל שעה.

ריגול עלול להיות פחות צבעוני מאשר בסרטים

מרגלים משתמשים כמובן בעוד מגוון רחב של פריטי ציוד כדוגמת טלפונים סלולריים, מכוניות, שלטים רחוקים, רשמקולים זעירים, מצלמות זעירות וכדומה, אך השימוש בו הוא לא כפי שמוצג בסרטים, ובדרך כלל ריגול הוא תפקיד שבו המטרה היא לרכוש את אמונו של היריב, להתחבר אליו ולהיות חלק ממנו. במקרים כאלה, אתה לא רוצה שיהיו עליך סימנים מחשידים כמו מצלמות זעירות, ולכן אביזרים אלה שמורים למשימות ריגול חד פעמיות וקצרות שבמסגרתן יש לבצע משימה נקודתית ולחזור לבסיס הבית. ריגול תמיד הצית את דמיוננו, בעיקר בזכות הסרטים שנבנו סביבו. בעולם האמת, ענייני הריגול עלולים להיות יותר משעממים ויותר מורכבים.